Sağlık ve Bakım

Muhabbet kuşlarının beslenmesinde dikkat edilmesi gerekenler

Her muhabbet kuşu sahibi, onların mümkün olan en iyi yaşama sahip olmasını ister. Muhabbet kuşunun mutlu ve canlı tutmanın en iyi yolu sağlıklı bir beslenmedir. Beslenme açısından dengeli bir diyet, her gün ihtiyaç duyduğu doğru besinleri almasını sağlayacaktır. Yanlış beslenme, beslenme dengesizliklerine ve nihayetinde hastalıkların oluşumuna neden olabilir. Doğru Gıdaları Seçmek İçin Neler Yapmalıyız?

1. Verilen gıdaları taze ve çeşitli tutun.

Muhabbet kuşlarının her gün birçok farklı yemek seçeneği olmalıdır. Verilen yemleri günlük olarak değiştirin ve yem kabında taze tutun. Yeni yiyecek eklemeden önce her zaman eski yiyecekleri çıkarın.

2. Tohumları ve tahılları deneyin.

Muhabbet kuşlarını beslemek için iyi bir seçenek tohumlardır. Fakat sadece tohumla beslemenin muhabbet kuşlarının ihtiyaç duyduğu yeterli besinleri alamaması gibi çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Tohumlar muhabbet kuşlarının diyetinin sadece 1/6'sını oluşturmalıdır. Tahılları daha ilgi çekici hale getirmek için bal, meyve veya sebzede ekleyebilirsiniz. Ayrıca haftada 1 ila 2 kez darı servis edebilirsiniz. Dal şeklinde darı kullanımı da muhabbet kuşlarının için cazip bir yem alternatifi olabilir.

3. Formüle edilmiş yemleri deneyin.

Formüle edilmiş yani sevimli dostlarımız için özel olarak hazırlanmış yem karışımlarını kullanmak en ideal diyettir.

4. Meyve ve sebze kullanın.

Meyve ve sebzeler muhabbet kuşlarının diyetinin çok önemli bir parçasını oluşturur. Bu gıdalar diyetin yaklaşık %20-25'ini oluşturmalıdır. Su içeriği yüksek olan soluk sebzeler örneğin marul, kereviz çok az besin değeri sunar. Koyu yeşil veya sarı sebzeler günlük olarak sunulmalıdır. Elma, balkabağı, üzüm, havuç, maydanoz, brokoli, mango, tatlı patates, kabak ve ıspanak gibi meyve ve sebzeleri deneyin. Meyve ve sebzeleri muhabbet kuşlarının çiğ olarak besleyin, çünkü pişirmek hayati besin maddelerini alır. Muhabbet kuşlarının tercih ettiği şekilde doğranmış, rendelenmiş, dilimlenmiş, püre haline getirilmiş veya bütün olarak servis edilebilirler. Muhabbet kuşlarının en çok sevdiği yolu bulana kadar birden fazla yol deneyin. Muhabbet kuşlarının yemediğini iki saat sonra çıkarın, çünkü kesilmiş çiğ sebzeler çabucak bozulabilir. Muhabbet kuşlarının için zehirli olabilecek ve asla beslememeniz gereken bazı meyve ve sebzeler vardır . Buna avokado, meyve çekirdekleri ve tohumları (elma tohumları siyanür içerir ve özellikle zehirlidir), çikolata, sarımsak, soğan, mantar, pişmemiş fasulye, domatesin yaprakları ve sapları dahildir.

5. Haşlanmış yumurta verin.

Bu muhabbet kuşu için alışılmadık bir durum gibi gelse de onlar için harika bir protein kaynağıdır. Ayrıca diyetine biraz çeşitlilik katar ve faydalı besinler sağlar. Bir seferde asla ½ çay kaşığından fazla beslememelisiniz

6. Uygun bir kap kullanın.

Muhabbet kuşlarının ihtiyacı olduğu zaman yemeğine erişebilmesi gerekir. Muhabbet kuşu 24 saat yemek yemeden kalırsa hastalanabilir. Bu nedenle yemeğine her zaman erişebilmesi gerekir. Muhabbet kuşlarının yiyeceğe ulaşmak için çok derine inmesi gerekmemesi için kap çok derin olmamalıdır. Ayrıca yemi ve suyu birbirlerine yakın olmalıdır.

7. Mürekkepbalığı kemiği ve mineral blok koyun.

Mürekkep balığı kemikleri ve mineral bloklar muhabbet kuşlarının başka yerlerden alamadığı gerekli mineralleri ve besinleri içerirler. Mürekkep kemiği, yumuşak tarafı kuşa bakacak şekilde kafese yerleştirilmelidir, böylece kemiği kazıyabilir. Dökülerek kirlenirse, yenilirse veya ıslanırsa, atın ve yenilerini verin. Muhabbet kuşları üzerlerine tünemeyi sever ve bazen onları parçalara ayırır. Temiz ve kuru kaldıkları sürece onlarla istediğini yapmasına izin verin. Onları ne zaman kullanması gerektiğini anlayacaktır. Bu yüzden bir süre dokunmazsa endişelenmeyin. Yedikleri şimdilik ona yeterli besin sağlıyor olabilir.

8. Kuş kumu veya çakılı kullanın.

Vahşi doğada bir kuş, istediği zaman doğal olarak küçük taşları, çakılları veya kumları tüketir. Bu, tohumların mekanik sindirimine yardımcı olmak içindir. Küçük bir miktarı ayrı bir kapta bulundurmak, kuşun buna ihtiyacı olup olmadığına karar vermesini sağlayacaktır. Kumu veya çakılı asla kafesin dibine koymayın.

9. Obeziteyi önleyin.

Muhabbet kuşlarının egzersiz yapmak için evinizde geniş bir kafes alanına veya odaya ihtiyacı vardır. Aşırı yememesi için kuşun günlük beslenme alışkanlıklarına da dikkat etmelisiniz. Bu obeziteye yol açabilir. Obez bir kuş, aerodinamik görünümünü kaybeder. Uyuşuk hale gelebilir ve sağlık sorunları yaşayabilir.

10. Yiyecekleri dengeleyin.

Muhabbet kuşlarının çok hassas sistemleri vardır. Yemeğindeki herhangi bir değişiklik, uzun bir süre boyunca kademeli olarak yapılmalıdır. Tohum karışımlarını değiştirmek istiyorsanız, her gün yeni karışımdan biraz daha ekleyin ve tamamen yeni mamasına geçene kadar eski karışımdan biraz daha alın.

11. Yiyecekleri dengeleyin.

Muhabbet kuşlarının gün boyu temiz bir su kabında suya ihtiyacı vardır. Temiz ve taze tutmak için su kabını her gün yenisi ile değiştirin. Bulaşığı sadece sirke ve suyla temizleyin. Temizlemek için asla sabun veya kimyasal kullanmayın. Sirke, tabakta herhangi bir bakteri oluşmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

Özetleyecek Olursak,

  • Her kuş tarafından her gün yenen yiyecek miktarını daima izleyin.
  • Her gün taze tatlı su ve taze yiyecek verin.
  • Her gün taze meyve ve sebze sunun.
  • Tüm yiyecek ve su kaplarını günlük olarak temizleyin.